Co způsobuje mezizubní kaz a jak ho léčit?

Co způsobuje mezizubní kaz a jak ho léčit?

Co to vlastně je ten mezizubní kaz?

Ah mezizubní kaz, to je ta pověstná potvora, která se podepisuje na váš nádherný úsměv. Nejprve se začne plížit zezadu a než si to uvědomíte, je to tady. První známky mezizubního kazu mohou být naprosto nenápadné, ale nezoufejte, je tu několik způsobů, jak mu zabránit a jak ho léčit. Ale předně, měli byste vědět, co to je ten mezizubní kaz vůbec. Pro ty, kteří nevědí, co je to mezizubní kaz, je to druh zubního kazu, který se vyvíjí uvnitř tvrdé vrstvy zubu, zvané zubní sklovina, nebo mezi zuby. Je to nebezpečné, protože se snadno přehlédne a může vést k vážným zdravotním problémům.

Jak vzniká mezizubní kaz?

Nyní, když víte, co je to mezizubní kaz, pojďme prozkoumat, jak vzniká. Jak jsem již zmínila, kaz se může vyvíjet v důsledku několika různých faktorů. Například, pokud jíte hodně sladkých potravin a nápojů a zároveň nedbáte na důkladné čištění zubů, stáváte se ideálním cílem pro mezizubní kaz.

Zubní plak je také velkým původcem kazů. Je to ten lepkavý povlak, který se hromadí na vašich zubech po jídle. Obsahuje bakterie, které produkuje kyseliny po konzumaci cukru. Tyto kyseliny pak napadají zuby a způsobují kazy. Pokud nenecháte svůj ústní dutinu pravidelně kontrolovat zubním lékařem, mohou se tyto problémy rychle zhoršit.

Jak mohu mezizubnímu kazu zabránit?

Prevence je vždy lepší než léčba, je to povědomé, že? To samé platí pro mezizubní kaz. K prevenci mezizubního kazu není lepšího přístupu než pečlivá ústní hygiena. Navštěvování zubního lékaře a pravidelné čištění zubů může významně snížit riziko vzniku mezizubního kazu.

Používání mezizubních kartáčků nebo zubních nití je také velmi důležité, protože tyto nástroje dokážou odstranit plak, který se hromadí mezi zuby a který je běžným kartáčkem těžko dosažitelný. Dobrou radou je také omezit konzumaci cukrů a sladkých nápojů, které mohou přispívat k vývoji kazu.

Jak se léčí mezizubní kaz?

A co když už je pozdě na prevenci a jste nakaženi tímto nechvalně známým mezizubním kazem? No, rozhodně vám nezbyde než navštívit odborníka, konkrétně zubního lékaře. Léčba mezizubního kazu obvykle zahrnuje vrtání postižené oblasti a její následné vyplnění materiálem jako je amalgám nebo kompozit.

Jakmile je kaz odstraněn, je důležité, abyste pokračovali v dobré ústní hygieně a pravidelně navštěvovali svého zubního lékaře, aby se zabránilo dalšímu vzniku kazu. A věřte mi, lepší je prevence než pak bojovat s bolestí a nepohodlí, které mezizubní kaz přináší.

Těžké případy mezizubního kazu

Někdy, a těžko říci proč, se stane, že mezizubní kaz nejde léčit pomocí tradičních metod a je potřeba zasáhnout invazivnějším způsobem. To může zahrnovat extrakci zubu nebo kořenovou léčbu. Ano, vím, zní to hrozně, ale někdy je to nutné. Ale neměli byste z toho mít strach, pokud se o své zuby řádně staráte, tato situace by se pro vás neměla stát realitou.

Můj kocour Hugo třeba nemá s kazem žádný problém. Ale my jsme lidé a na nás se tohle všechno bohužel vztahuje. Takže si dejte do novoročních předsevzetí, že se o své zuby budete starat jako o své největší poklady a mezizubní kaz se vás bude držet dál, jako kočka od vody.

Moje zkušenost s mezizubním kazem

Abyste viděli, že nejsem jen nějaký bloger, který vypisuje různé věci z internetu, myslím si, že bych měla s vámi sdílet i svoji vlastní zkušenost s mezizubním kazem. Ano, přiznávám se bez mučení, i já jsem se stala obětí tohoto zlého vetřelce.

Měla jsem bolest, kterou bych nepřála ani svému nejhoršímu nepříteli. Bylo to jako mít malý trpaslík zubaře, který mi vrtá do zubu dny i noci. A co je horší, úplně jsem to ignorovala a myslela jsem, že to bude lepší. Byla jsem tak naivní!

Než jsem se nadála, musela jsem podstoupit kořenovou léčbu a vám řeknu, raději si dejte pěst do obličeje. Tak tedy, radím vám, pokud máte i jen malou bolest zubu, běžte k zubaři. Nemusí to být mezizubní kaz, ale lepší je to nechat zkontrolovat! A pamatujte, prevence je základ!

Napsat komentář

*

*

*