Jak dlouho vydrží zubní náhrada?

Jak dlouho vydrží zubní náhrada?

Základní Úvaha O Zubních Náhradách

No jak mám v hlavu všecko narvané tak, že mi šumí jak nuselský most. Dozvěděla jsem se něco o tom, jak dlouho vydrží zubní náhrady, a myslím, že by to s vámi mohlo stát za to podělit se. Kouzelníci v bílých pláštích, známí také jako zubaři, mohou vytvořit mini zázrak v ústech pomocí zubních náhrad, ale dočasné to neradostně nejsou. Náhrady totiž mají svůj životní cyklus, a to přesně takový, jaký jim stanovíme my.

Od momentu, kdy se naše první náhrada objeví v našem úsměvu, máme možnost ovlivnit její životnost. Může jít o korunu, může jít o most, nebo dokonce o hotovou protézu. To, kolik času nám náhrady vydrží, záleží na několika faktorech. Ano, kvalita materiálů a preciznost práce zubaře je jednou z nich, ale sami máme v ruce klíč k jejich dlouhověkosti. Správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy zubaře jsou základem. Nehledě na to, jak dokonalá náhrada může být, je třeba ji pečlivě udržovat.

Předpokládaná Délka Života Různých Typů Náhrad

Každý typ náhrady má svoji předpokládanou životnost. Korunky, které nahrazují část zubu, mohou vydržet něco mezi 5 až 15 lety. Mohou vydržet i déle, ale to je otázka mimořádné péče a kousku štěstí. Záleží také na materiálu, ze kterého jsou korunky vyrobeny. Metlické korunky obecně vydrží déle, zatímco keramické či porcelánové mohou být náchylnější ke kraku.

Mosty jsou dalším typem náhrady, které mohou vydržet něco kolem 10 let. Mohou vydržet až 15 let, ale to je spíše výjimka než pravidlo. Celkové protézy, které nahrazují všechny zuby v horní nebo dolní čelisti, obvykle musí být vyměněny každých 5 až 7 let. Parciální protézy, které nahrazují několik zubů, obvykle vydrží stejně dlouho. Prodloužení života protézy je možné s pečlivou údržbou a pravidelnými kontrolami u zubaře.

Moje zkušenost s léčením zubů - Vždy buďte připraveni

Nejsem ten typ, co má rád překvapení, takže, když mi zubař před pár lety řekl, že budu potřebovat korunku, vybavila jsem se vědomostmi jak vybavená vojákyně před bitvou. Nebo tak nějak. Patřím k těm, co rozumějí tomu, že znalost je moc, jak pravil můj děda. Protože, víte, život s náhradou není jen tak jak si ho představíme jen tak ležérně sedíc na gauči u večeře. Ale dejme tomu, že to všechno má své kouzlo. Díky tomu, že jsem se tak věnovala své korunce, vydržela mi 17 let! No není to úžasné?

Vždyť já vás nepřesvědčuji, že mám kouzelný recept na to, jak zaručeně prodloužit život zubní náhrady. Ale pokud máte nějakou speciální péči o své zuby, nečekejte, že to dlouho vydrží. Tolik jsem se naučila. Takže, beru to jako další důkaz toho, co mi učitelka biologie říkala již na základní škole - naše tělo je jak dopravní letadlo, které potřebuje pravidelnou údržbu a péči.

Pravidelné návštěvy zubaře – cesta k dlouhověkosti náhrad

Určitě víte o tom, že pravidelné návštěvy zubaře jsou důležité. Nejen pro kontrolu všech zubů, ale také pro kontrolu zubních náhrad. Je to základní kámen životnosti zubní náhrady. Za svým zubařem chodím dvakrát do roka na kontrolu a nebála bych se říci, že jsme se stali blízkými přáteli.

Lidé často nerezignují na pravidelné návštěvy zubaře, protože jak známo, nikdo nepotřebuje další důvod k zdravotním obavám. Ale já vám říkám, že se mohou stát vaším nejlepším přítelem, pokud chcete udržet své zubní náhrady ve výborném stavu. Jejich kontroly, čištění a případné úpravy jsou neocenitelné pro jejich životnost.

Tipy a triky pro údržbu zubních náhrad

Jak jsem již zmínila, péče o zubní náhrady je velmi důležitá, pokud chceme, aby nám co nejdéle vydržely. Je ale dobré vědět, že údržba náhrady se trochu liší od údržby přirozených zubů. Já si třeba neodpustím, neradostně tak povinně, důkladně krátce po kafíčku vyčistit svou korunku. A mám pro vás pár tipů a triků, jak se o vaše náhrady správně starat.

Měli byste používat zubní kartáček s měkkými štětinami, který nedráždí dásně a šetrně čistí zuby i náhrady. Používejte vždy zubní pastu s fluoridem a vyvarujte se orální hygieny, která obsahuje agresivní abrazivní složky, ty mohou náhradu poškrábat. Vyčistěte své zuby a náhrady dvakrát denně, ideálně po jídle a před spaním. Aby byly vaše dásně zdravé a silné, používejte zubní nit.

Pokud máte protézu, je třeba ji čistit speciálními prostředky určenými pro protézy a odstraňovat ji z úst před spaním. To je důležité, aby se dásně mohly regenerovat a odpočívat, a je důležité ji ranní oplachem osvěžit. A samozřejmě, nezapomeňte na pravidelné kontroly u zubaře, on vám pomůže zachovat náhrady i zuby v nejlepším možném stavu.

Tak a to je vše, co jsem za ta léta nashromáždila v mozkových buňkách na téma zubní náhrad. Takže, ať už máte korunky, mosty nebo protézy, s trochou péče a starostlivosti mohou vydržet déle než byste si mysleli. Takže, vesele na to, péči o zuby, a až budete u zubaře, vzpomeňte na mě a moji korunku, která překonala všechny očekávání!

Napsat komentář

*

*

*