Jak se projevuje bolest osmiček?

Jak se projevuje bolest osmiček?

Proč vůbec bolí osmičky?

Když se zmíním o bolesti zubů, možná se vám vybaví chvíle, kdy jste prožívali onu nevyslovitelnou bolest, která vás držela vzhůru celou noc a byla tak intenzivní, že jste byli ochotni udělat cokoli, aby jste ji zastavili. Právě tak se projevuje bolest osmiček a já si troufám říct, že je to jedna z nejnepříjemnějších bolestí. Ale proč vůbec osmičky bolí? Hmm, odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Prvně, osmičky jsou naše poslední zuby, které nám rostou. Příroda je tak nastražila, že nám začnou růst až v dospělosti. Často se stává, že nemají dostatek místa, a tak se musí probojovat skrze kost a dásně, což je často velmi bolestivý proces. A věřte mi, že pokud jste to zažili, víte, o čem mluvím. Tato bolest je často tak intenzivní, že je těžké se na cokoliv jiného soustředit.

A pak je tu ještě to, že někdy se může stát, že zub začne růst špatně. Místo toho, aby rostl směrem vzhůru, začne růst do strany, směrem k ostatním zubům. Toto může způsobit velkou bolest a nepohodlí, a často vyžaduje chirurgický zákrok.

Jak se projevuje bolest osmiček?

Když si myslíte na bolest zubů, pravděpodobně si představujete tu ostrou, bodavou bolest. Ale bolest osmiček se může projevovat různě. Každý z nás je jiný, a tak i naše těla reagují jinak. Některé lidi mohou cítit intenzivní, ostře bodavou bolest, zatímco jiní mohou cítit spíše tupou, tlakem podobnou bolest. A pak jsou tu ti šťastlivci, kteří ničeho nezpozorují, než když osmička už je plně vyrostlá.

Ono je to trochu jako s houbami, někdy vzrostou klidně a tiše, aniž byste si jich všimli, a jindy způsobí všechno možné nepohodlí. K tomu se ale ještě vrátím.

Zpět k bolesti - bolest osmiček může být také doprovázena otokem dásní, obličeje nebo dokonce modřinami. A to ani nehovořím o bolestech hlavy, krku a ucha, které mohou být důsledkem tlaku vyvíjeného rostoucím zubem.

Rady a tipy jak zvládnout bolest osmiček

Dobře, teď, když jsme si vysvětlili, proč osmičky bolí a jak se ta bolest může projevit, pojďme si povědět něco o tom, jak s tou bolestí zvládnout. Ať už jste právě zažili první známky bolesti, nebo se s tím potýkáte už nějakou dobu, věřím, že tyto tipy a rady vám pomohou.

Předně, návštěva zubaře by měla být vaší první volbou. Vím, jsem bloger, ne lékař, ale to mě nezastaví v tom, abych vám to řekl. Zubaře není třeba se bát, naopak, oni tu jsou, aby nám pomohli. A pokud máte špatný zážitek s nějakým zubařem, hledejte dalšího. Nechte si přece zkontrolovat ústní dutinu od profesionála.

Mimochodem, mám takovou historku na toto téma. Když mi bylo asi 25, tak mi začaly růst osmičky. A jak už to tak bývá, rostly mi špatným směrem. Bohužel jsem to zanedbal, nebyl jsem u zubaře a místo toho jsem se snažil zvládnout bolest samostatně. Skončilo to tím, že jsem musel podstoupit chirurgický zákrok. Pokud to mohu shrnout - ušetřil bych si hodně bolesti, kdybych šel k zubaři hned od začátku. Takže, prosím, neváhejte navštívit zubaře, když začnete pociťovat jakékoliv nepohodlí nebo bolest v oblasti osmiček.

Pokud už vám bylo řečeno, že musíte osmičky nechat vytrhnout, nezoufejte. Dnešní technologie a metody jsou tak vyspělé, že tento zákrok je rychlý a s minimální bolestí. Ano, měl jsem to štěstí, že jsem si to prošel, a mohu vám říct, že po proceduře jsem cítil úlevu. Ale pořád se pamatuji na tu nepříjemnou bolest před tím, takže bych určitě doporučil, abyste se s tímto problémem neodkládali.

Zajímavosti o osmičkách

Na závěr bych vám rád řekl několik zajímavostí o osmičkách. Možná si říkáte, jaké zajímavosti může mít zub, který jen bolí, ale věřte mi, je to celkem fascinující.

Osmičky, které se někdy nazývají také mudrlanty, jsou naše poslední zuby, které nám rostou. Někdy se objevují kolem 20-tého roku života, ale některým lidem nevyrostou vůbec.

Jednou z nejzajímavějších věcí je, že v přírodě existuje několik druhů zvířat, která mají osmičky. Například sloni mají čtyři osmičky, které jim rostou během života, a pokud jim některý z těchto zubů vypadne, může jim narůst nový. To je něco, co my, lidé, bohužel neumíme.

Osmičky jsou také jedny z největších zubů v naší ústní dutině, což je další důvod, proč jejich růst může být tak bolestivý. Takže příště, když budete mít bolest osmiček, pamatujte na to, co musí projít ten chudák slon, a uvidíte, že to všechno hned bude vypadat trochu lépe. Alespoň to doufám.

Naše mučení s osmičkami nejspíš skončí v momentě, kdy nám je zubař vytrhne. Ale na druhé straně, kdo by řekl, že bolest osmiček může být tak fascinující téma? Tak snad vám tento článek přinesl alespoň trochu útěchy, pokud právě procházíte tímto nepříjemným obdobím.

A ještě jedna věc na závěr. Moje děti, Radim a Alan, mi tu právě připomněli, že kdybychom neměli osmičky, neměli bychom s nimi tuhle diskuzi. Takže děkuju, osmičky!

Napsat komentář

*

*

*