Veneers zuby: Kompletní průvodce a odpovědi na vaše nejčastější dotazy

Veneers zuby: Kompletní průvodce a odpovědi na vaše nejčastější dotazy

Co jsou to vlastně veneers zuby a pro koho jsou vhodné?

Když se řekne veneer, mnozí z nás si vybaví slavné hollywoodské úsměvy z červených koberců. Veneery jsou tenké plátky materiálu – nejčastěji porcelánu nebo kompozitu – které dentista připevní přímo na povrch zubu. A jdeme na to, chceme vědět vše! Většinou se používají pro kosmetické vylepšení úsměvu, opravičky barvy, tvaru, velikosti nebo délky zubů. Jsou ideální pro ty, kteří touží po dokonalém úsměvu bez zásadních zákroků do zubní struktury. A i když jsou tedy tyhle parádní štítky zaměřené na estetiku, dokážou i trochu zakrýt drobné kazy, jako jsou prasklinky nebo nevzhledné skvrny. Věřte mi, když zjistíte, co všechno můžou, začnete se na ně koukat úplně jinak. Můj kamarád Franta si nechal udělat veneery a doslova se přestal stydět za úsměv. A vždycky, když mám do činění s králíkem Pepou, co si pěkně obrušuje zuby o vše možné, přemýšlím, jak by to asi dopadlo, kdybych mu navrhl něco takového. No, asi by se mi začal smát víc než já jemu!

Typy veneerů – keramické vs. kompozitní

Jak už jsem naznačil, ve světě veneerů to není jenom o jednom králi. Máme tu dva kohouty na smetišti – keramické (porcelánové) veneery a kompozitní. Keramické se pyšní dlouhověkostí, odolností proti skvrnám a samozřejmě tím, že vypadají jako pravé zuby. Je to jako když si dáte oblek na míru – sedí dokonale a cítíte se v něm jako milion dolarů. Na druhou stranu kompozitní veneery jsou tak trochu jejich skromnějším sourozencem. Jsou cenově dostupnější, proces je rychlejší, ale s tou odolností a vzhledem to není úplně ono. V podstatě bychom mohli říci, že když se keramické veneery tváří jako Rolls Royce mezi zubními úpravami, kompozitní by byly spíše solidním Fordem, který vás sice bezpečně dovede do cíle, ale u sousedů na parkovišti s ním asi závist vyvolávat nebudete.

Příprava na aplikaci veneerů – nenechávejte nic náhodě

Jestli už to v hlavě máte celé nachystané a už si zkoušíte úsměvy před zrcadlem, pomalu, kamaráde! Ještě jsme u toho prvního schůzku s vaším zubním lékařem. A ta příprava, to je celek. Nejdřív je třeba provést důkladné vyšetření vašich úst a rozhodnout se, jestli jsou veneery tou správnou cestou. Možná zjistíte, že vaše zuby potřebují něco úplně jiného. A pokud je všechno v pořádku, tak dentisté obvykle odebírají kousek zubní skloviny, aby bylo místo pro nové hvězdy večera. A nezapomeňte, na tohle přípravné období je potřeba mít nervy ze železa a trochu trpělivosti. To je jako když se snažím připravit Maxe, našeho border kolie, k aportu – není to hned, je to o důslednosti a očekávání.

Aplikaci veneerů - co čekat u zubaře

Dny D se nezadržitelně blíží a vy už si začínáte plánovat, kterým přátelům a známým jako prvním předvedete nový úsměv. Ok, o co teda půjde? No, čeká vás nekolik návštěv zubní ordinace. V první řadě tam musíte, aby vám zubní lékař obrušoval ten pověstný malíček z vašich zubů, a následně vám udělal otisky. Ty půjdou do laboratoře, kde vyrobí vaše unikátní veneery. A na druhou schůzku, to je ta hlavní událost – aplikace. Dentista vás přivítá, nasadí úsměv a začne lepit ty parádní plátky na vaše zuby. To může trvat několik hodin, záleží na počtu, který si necháváte aplikovat. Jak už víme, kompozitní veneery jsou otázkou jednoho setkání, keramické zase mohou být na několika jednáních. Já si pamatuji, když jsem šel poprvé se synem Radimem opravovat brusle. Ten očekávání, ta napětí, ty dotazy – úplně to samé čeká i vás, ale výsledek stojí za to!

Životnost a údržba veneerů – jak si... ```html

Životnost a údržba veneerů – jak si poradit s novým úsměvem

No tak to máme hotovo, teď už jen aby to vydrželo, že? Doba služby veneerů se může hodně lišit, říká se, že keramické vydrží 10 až 15 let, zatímco kompozitní okolo 5 až 7 let, ale když to s nimi umíte, tak to může být i mnohem déle. Mytí zubů a nitování? To je jasné, ale co třeba jíst jablko nebo oříšky? S tím opatrně, abyste si něco neodlomili. Myslete na to, že i když se veneery tváří jako superhrdinové, tak nejsou nesmrtelné. Mém příteli Frantovi se jednou stalo, že při ochutnávce vín si o kousek sýra odštípl část veneeru. Nepříjemná zkušenost, ale presto řešitelná. Stejně jako když jsem jsem se Alanem hledali ztraceného Maxe v lesích kolem Opavy – i ty nečekané situace se dají zvládnout s klidnou hlavou a pevnou vůlí.

Mohou veneery způsobit zdravotní potíže?

A teď k trochu vážnějším věcem. Veneery jsou skvělé, ale jak to tak bývá, i ony mají své temné stránky. Asi největší obavy lidé mají z toho, jestli veneery můžou způsobit nějaké zdravotní potíže. Pravdou je, že nežádou cí účinky jsou minimální, a pokud je vše provedeno správně, neměli byste mít problém. Ale je třeba mít na paměti, že alespoň malou část zubní skloviny jste přišli, tudíž je zub pod veneerem náchylnější k poškození. A potom, jakýkoliv zubní zákrok sebou přináší riziko infekce nebo poruchy nervu, který si možná řekne o své. Berte to tak, že když se otužujete skokem do rybníka, riskujete taky trochu zdraví, ale s rozumem a dobře naplánovaným přístupem se dá riziko minimalizovat. I moje děti, Radim a Alan, ví, že když chtějí vyzkoušet nový skateboard, musí nasadit helmu a chrániče. Takže povinná výbava a pečlivě promyšlený postup – a můžeme na to skočit.

Možné komplikace a jak jim předcházet

Hned na začátku se může zdát, že veneery přicházejí s pořádným vějířem potíží. Ale nebojte se, není to až tak hrozné. Pokud se u vás objeví nějaké problémy, většinou se dají vyřešit celkem snadno. Může se stát, že veneer praskne nebo dokonce odpadne – v tom případě běžte rovnou k dentistovi, žádné domácí lepení, prosím! Další věcí může být, že si budete muset zvyknout na nový pocit ve vašich ústech, někdy to může být trošku nepříjemné, než si na to zvyknete. A to znám dobře – když mi byly aplikovány první kontaktní čočky, měl jsem pocit, že mám v oku průvan. Ale jak říká moudré přísloví, trpělivost růže přináší. Takže vytrvejte a brzy už si budete váš nový úsměv užívat bez problémů. Pamatujte, že klíčem je dobrá komunikace s vaším zubním lékařem. Jak se říká, bez řečí nejsou přátelé, a to platí dvojnásob u zubaře.

Celkové náklady na veneery – investice do vašeho úsměvu

Pojďme na ten největší oříšek – kolik vás to vlastně bude stát? Veneery nejsou zrovna věc, kterou byste si koupili ve slevě v Globusu. Chce to plánování a šetření. Keramické veneery jsou dražší než ty kompozitní, mluvíme tu o desetitisících korun za zub. Měli byste také brát v úvahu, že ne všechny pojišťovny pokryjí tento zákrok, protože je to většinou brané jako kosmetická věc. Tak jako když jsem kupoval nové boty na běhání, musel jsem si na ně našetřit a teprve pak jsem si je pořídil. Ale slibuji vám, že když to vidíte jako investici do sebe, do vašeho úsměvu a svého sebevědomí, pak se to rozhodně vyplatí. A já, když vidím ten úsměv svých kluků, Radima a Alana, při jejich hrách s Maxem v naší zahradě, tak vím, že každá koruna do zdraví a štěstí našich nejbližších stojí za to.

Veneers zuby a veřejné mínění – co na to okolí?

A co na to říkají lidi? Nu, s novým úsměvem se určitě dočkáte komplimentů a možná i nějaké té závisti. Ale jak to vždycky bývá, najdou se i tací, co to kritizují nebo odsoudí. Venuji se tomu vlastně? Myslím, že každý by měl dělat to, co ho dělá šťastným a co je pro něho správné. Jestli untukání vašich zubů přinese víc úsměvů na vaš

Napsat komentář

*

*

*