Po jaké době vyměnit kartáček?

Po jaké době vyměnit kartáček?

Pamatujete si, kdy jste naposledy vyměnili svůj zubní kartáček?

Jsem jen obyčejný chlap, co žije celkem běžný život. Ale jednoho dne, když jsem si čistil zuby, napadlo mě možná trochu nezvyklá otázka: 'Kolikrát denně si vlastně čistím zuby a jak dlouho už mi slouží tenhle kartáček?' Hodně z nás tuto otázku pravděpodobně přehlíží. Proto jsem se rozhodl udělat trochu průzkumu a napsat o tom fakt dost rozsáhlý článek. Člověk by si mohl myslet, že to je téměř nesmysl, ale věřte mi, že to tak rozhodně není. Vaše ústa jsou totiž branou k celému tělu a měli bychom se o ně pečovat s největší péčí. Takže, pokud jste se kdy ptali, "Po jaké době vyměnit kartáček?" máte štěstí, protože jsem tady, aby jsem na to odpověděl!

Hledejme odpovědi z úst zkušených zubních lékařů

Tereza, moje žena, mě vždycky poučuje, že máme jít přímo k prameni, když hledáme odpovědi. A proto jsem se rozhodl promluvit s několika zubními lékaři. Někteří mi řekli, že bychom měli vyměnit zubní kartáček každé tři měsíce. Jiní byli názoru, že to stačí udělat po určitém počtu použití. Ale všichni se shodli na jedné věci, a to, že na výměnu kartáčku je důležitá jeho kondice a ne to, kolik času uplynulo. Jako jednatel jsem chtěl více, ale oni mi řekli, že není jednoduchá odpověď. Musíme sledovat stav našeho zubního kartáčku a udělat to, co je nejlepší pro naše zuby.

Signály, které vám říkají, že je čas na výměnu

'Jak poznám, že je čas vyměnit zubní kartáček?' – možná si říkáte. No, existují určité signály, které vás upozorní. Jestliže si všimnete, že štětiny začínají být roztřepené a ohybají se v různých směrech, je to pravděpodobně znamení, že je čas na nový kartáček. Dalším indikátorem je, pokud si všimnete, že se štětiny stávají tvrdší a začínají vás škrábat na dásních, tak byste, podle zubních lékařů, měli rovnou začít hledat nový kartáček.

Malý experiment s rodinnými kartáčky

Možná vám to přijde zvláštní, ale jsem člověk, který miluje experimenty. Takže jsem se na to podíval trochu z vědeckého hlediska. Sebral jsem kartáčky celé rodiny a prohlédl si je. Moje kartáčky, Tereziny, Radimovy a dokonce i kartáčky našich mazlíčků, Maxe a Žofie. A všiml jsem si, že některé kartáčky vypadaly mnohem hůře než jiné. Moje kartáček vypadal nejhůře! Byl úplně rozbíjený a štětiny byly ohnuté na všechny strany. Terezino bylo o něco lepší, ale Radimův kartáček byl téměř jako nový! Může to být tím, že on nečistí zuby tak často jako my. No a kartáčky našich zvířecích kamarádů… ty byly ve stavu, který by se dal popsat pouze jako "beznadějný"!

Zajímavý fakt: Historie zubního kartáčku

Tušili jste, že zubní kartáčky existují už několik tisíc let? První kartáček, jak jej známe dnes, se začal používat v 19. století. Do té doby lidé používali různé nástroje jako větvičky, proutky nebo kosti. Takhle na to koukám a jsem rád, že žijeme v době, kdy máme k dispozici moderní kartáčky! S Radimem si často povídáme o tom, jak života byl dříve a je fascinující vidět, jak rychle se některé věci mění.

Rady pro správnou péči o zubní kartáček

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv dobu výměny kartáčku, je důležité se o něj dobře starat. Po každém čištění zubů jej důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Umístěte ho tak, aby mohl správně vyschnout a neponechávejte ho v mokrém prostoru, kde by se mohly rozvíjet bakterie.
Pokud si nejste jisti, zda už je čas na výměnu kartáčku, jednoduše se poraďte se svým zubním lékařem. On nejlépe ví, co je pro zdraví vašich zubů nejlepší.
Nakonec je dobré dát si malý cíl. Může to být něco jako 'kupuji nový zubní kartáček každou první sobotu v měsíci'. Tím zajistíte pravidelnou výměnu a vyhnete se situaci, kdy budete používat kartáček déle, než je prospěšné.

Napsat komentář

*

*

*