Jak dlouho trva vypln zubu?

Jak dlouho trva vypln zubu?

První krůčky před vyplněním zubu

Jediný problém, kterého se jako dítě děsíte více než klaunů a temnoty je... zubař. Zubař a jeho vrtačka. Takhle to bylo u mě. Ale jak jsem dospíval a zjistil, že zubař může být sluneční světlo mého života po temných nocích strašidel, začal jsem běžet k těmto borci s bílými plášti jako k příteli. Něco takového je představa každého zubaře. Protože oni se opravdu snaží a my se musíme snažit také. Koneckonců, moje zuby stojí na tom místě, kde je nyní, jen díky nim.

Miluji svoje zuby. Kdo by nechtěl? Jsou to malé kousky kostí, které nám to umožňují skousnout cokoli, co si přejeme. Kdybych to neměl, nemohl bych si pochutnat na svém oblíbeném jídle. A moje oblíbená jídla jsou tak dobrá, že je jen těžko zříci. A proto se musíme starat o naše malé zubní války každý den.

Abychom se o ně postarali, musíme je navštěvovat u zubaře. A zubaři se o ně postarají. Jak? Vrtačkou? Ano, vrtačkou. Vrtačka zubaře... momentálně mám husí kůži. Ale nebojte, oprava zubu trvá jen chvíli. Max půl hodiny vašeho času. Pak chvíli počkáte, než se plomba zatvrdí a pak může být naše malá zubní válka zase spokojená.

Samotný proces vyplnění zubu

Tak jak dlouho vlastně trvá vyplnění zubu? To záleží na řadě faktorů. Například na velikosti díry, kterou musíte vyplnit, na materiálech použitých k vyplnění a také na dovednostech a zkušenostech zubaře. Ale obecně bychom mohli říci, že proces může trvat půl hodiny až hodinu.

Když jste na zubařské stoličce (nebo trůně, jak jsem to přezdíval), zubař se nejprve podívá na zuby, aby zjistil, který potřebuje léčbu. Když je vybrán vítěz, zubař začne vrtat. Ze zkušenosti mohu říci, že ten zvuk vrtačky je makabrický. Ale věřte mi, že je to pro naše dobro a také je to snazší, když si zapnete sluchátka s hudbou, zatímco vám zubař vráže do zubu.

Po vrtní fázi následuje čištění díry, aby se odstranily všechny zbytky zkaženého zubu. Poté je díra vyplněna vhodnou hmotou. Já jsem měl jednou zlatou plombu, abych se cítil jako rapper, ale poté, co mi zubař řekl cenu, jsem skončil s obyčejnou bílou. Ale každý si může vybrat, co chce.

Co dělat po vyplnění zubu

Na konci procedury dostanete pokyn, jak se o svůj nový zub starat. Musíte být opatrní a nějakou dobu po proceduře se vyhnout jídlu a pití, aby se plomba mohla zatvrdit a zůstat na svém místě. Zuby musíte také čistit opatrně, aby se plomba nerozpadla.

Samozřejmě, že po určité době budete moci jíst, pít a zuby čistit normálně. Ale stále je dobré dát zubům pauzu a nějakou dobu se vyhnout tvrdému jídlu. A po procedure je nutné nekouřit a nekonzumovat alkohol, protože tyto látky mohou poškodit nově vyplněný zub.

Většina z nás se nemůže nechat ošetřit u zubaře, aniž bychom cítili trochu bolesti. Ale nemusíte se bát, pokud se cítíte nepohodlně po proceduře, můžete se obrátit na svého zubaře nebo si vzít nějaké léky proti bolesti. Vždy je lepší zůstat v klidu a udržovat úsměv na tváři!

Pár zajímavých faktů o ošetření zubů

Věděli jste, že první zaznamenané ošetření zubů se datuje do roku 7000 před naším letopočtem? Takže ošetření zubů je tady opravdu dlouho. A co je zvláštnější, první zaznamenané ošetření zubů bylo pravděpodobně prováděno pomocí vosího vosku!

Myslíte si, že vyplnění zubu je drahé? No, ve středověku byste museli zaplatit spoustu peněz, abyste měli vyplněné zuby. A to bylo pouze tehdy, když byl zubař dostupný. Koneckonců, zubní lékařství nebylo tak rozvinuté jako dnes.

Zubní plomby také prošly mnoha změnami. Dříve se k vyplnění zubů používalo olovo, stříbro, zlato a dokonce i sklo. Dnes máme k dispozici mnoho různých druhů materiálů, včetně kovu, plastů, keramiky a dokonce i složek obsahujících fluorid!

Napadlo vás někdy, proč je zubní pastu doporučeno nepohlcovat? To je proto, že obsahuje fluorid. Fluorid je velmi důležitý pro zdraví našich zubů, protože pomáhá posilovat sklovinu a chránit zuby před zubním kazem. Ale když ho spolknete, může to v některých případech způsobit nežádoucí vedlejší účinky.

A konečně, měli bychom se všichni snažit jíst méně cukru. Cukr je hlavním nepřítelem našich zubů a je jednou z hlavních příčin zubního kazu. Takže pokud chcete mít zdravé zuby, snažte se snížit svou konzumaci cukru!

Taťka vždy říkal: "Ondřeji, brusle na ledě uklouzly i bez cukru." Nejdříve jsem mu nerozuměl. Ale pak jsem ho pochopil. Cukr je sice sladký, ale o to rychleji klesá. A zaručeně v mých zubech není proti cukru lepšího bruslaře. Takže čím méně cukru, tím víc vás vaše zuby budou milovat.

Takže, pokud jste si do této doby mysleli, že vyplnění zubu je složité, nyní víte, že to tak není. Je to docela jednoduché a rychlé. Takže pokud máte zubní kaz, navštivte svého zubaře co nejdříve a nechte ho vyplnit vaše zuby!

Napsat komentář

*

*

*