Jak vypadá zubní sklovina?

Jak vypadá zubní sklovina?

Základní popis skloviny zubů

Jestli byste se mnou sledovali trochu více, asi byste věděli, že mě fascinuje naše tělo a jak je všechno uspořádáno a funguje. Takže dnešní den přinese další kapitolu této mé nekonečné fascinace. Dnes to je o našich zubech. Nebo spíše o jedné opravdu zvláštní věci na nich - zubní sklovině. Podařilo se vám někdy zjistit, jak ta vypadá? Co takhle to zjistit dnes, co říkáte?

Sklovina je ten pevný kousek látky, který pokrývá zubní korunku, tedy tu část, kterou vidíme, když se zamáčkneme na prsty. Je to ta tvrdá, běloučká vrstva, která dává našim úsměvům zářivý nádech. Ale co je na té sklovině tak zvláštního? Proč o tom píšu článek? No, sklovina je nejtvrdší látkou v našem těle. Dokáže přežít dokonce i změnu plochy naší obličeje, která nastává s věkem. A to je opravdu něco, co stojí za to si pamatovat.

Mikroskopický pohled na zubní sklovinu

Už jste někdy viděli zubní sklovinu pod mikroskopem? No, já také ne, a to jsem přece jen bloger, který může zůstat doma a psát o tom, jak vypadá zubní sklovinu. Ale vědec na to má jiný pohled. Jak mi vysvětlil jeden z mých známých, biolog, zubní sklovina je složena z milionů malých stavebních jednotek nazývaných enamel prisms, které jsou uspořádány do opravdu komplexních vzorců.

Samozřejmě, když slyším slova jako "emajl" a "prismy," moje mysl hned jde k nějakému futuristickému sci-fi filmu. Ale tady v reálné biologii je to něco mnohem fascinějšího. Každý z těchto miniaturních prizmat je jako malá stavební jednotka, která tvoří celý zub. Jsou pevně zakotvené v dentinu - vrstvě pod sklovinou - a vytvářejí pevnou, ochrannou bariéru pro zbytek zubu.

Materiál pevnější než ocel?

Dá se to srovnat tak, že když představíme, že dentin je jako dřevěný skelet domu, sklovina je jako cihly, co ho obklopují a chrání před vnějšími vlivy. Je to ten nejtvrdší materiál, jaký v našem těle najdeme. Dokonce je tvrdší než ocel! Ale v malém měřítku, takže pokud plánujete stavět dům z vašich zubů, raději vás zklamu.

Nyní možná chápete, proč je tak důležité pečovat o naši zubní sklovinu. Bez ní by naše zuby byly otevřené všem možným bakteriím a mikrobům, a mohli bychom se velmi snadno dostat do problémů.

Preservace zubní skloviny

Je nám důležité, abychom tuto sklovinu drželi po celý život. Když se jednou odštěpí, nedokáže se regenerovat, protože se jedná o jednu z mála částí těla, která neobsahuje žádné živé buňky. A to je důvod, proč nám zubaři tak často radí, abychom si zuby čistili.

Mimochodem, v případě, že jste si toho nevšimli, i můj kocour Boris udržuje svou sklovinu v perfektním stavu. Vezměte si z toho příklad a pečujte o své zubní sklovinu stejně pečlivě.

A to je přátelé téměř vše, co jsem vám chtěl na toto téma říci. Doufám, že vás to aspoň trochu zaujalo a možná si teď budete své zuby vážit o trochu více. Děkuji za přečtení a ať vám sklovina dlouho slouží!

Napsat komentář

*

*

*