Jak zastavit počínající kaz?

Jak zastavit počínající kaz?

Co je kaz a jak vzniká?

Na začátku našeho cestování do světa zubního zdraví je důležité rozumět tomu, co je vlastně kaz a jak vzniká. Kaz je běžné onemocnění zubů, které může postihnout absolutně každého, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Toto nepříjemné onemocnění způsobuje bakterie, které v našich ústech metabolizují cukry z naší stravy a vytvářejí kyseliny, které postupně ničí zubní sklovinu. Jak se časem tyto kyseliny hromadí, začíná se naše sklovina rozpouštět a vytváří se malé dírky - kaz.

Moje zkušenost s tímto nepříjemným onemocněním mě poprvé potkala, když byl můj syn Vojtěch ještě malý. Jednoho dne si stěžoval na bolest zubu a já, jako matka, jsem samozřejmě byla hned na nohou s obavami. Návštěva u zubní lékařky potvrdila mé podezření – Vojtěch měl kaz. Od té doby se snažím o předcházení kazu v naší rodině co nejvíce.

Ústní hygiena je základ

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat pro prevenci zubního kazu, je pečlivá ústní hygiena. To znamená pravidelné čištění zubů minimálně dvakrát denně, používání zubního nitra a pravidelné návštěvy u zubního lékaře. Zvláštní pozornost je třeba věnovat čištění mezizubních prostor, kam se kartáčky často nedostanou a kde má bakterie ideální podmínky pro svůj růst.

Den bez cukru je dnem bez kazu

Značný vliv na vznik kazu má také naše strava. Bakterie, které způsobují kaz, se totiž živí právě cukrem. Čím více cukru konzumujeme, tím více kyselin se v našich ústech tvoří a tím větší je riziko vzniku kazu. Proto bychom měli omezit konzumaci sladkých jídel a nápojů a zaměřit se na stravu bohatou na vitaminy a minerály, které pomáhají udržovat naše zuby zdravé.

Jak správně vybírat zubní pastu?

Zubní pasta hraje klíčovou roli v prevenci zubního kazu. Její úloha je odstranit plak a bakterie z našich zubů a dodávat sklovině potřebné minery. Pasta by měla obsahovat fluorid, který dokáže zpomalit proces demineralizace zubní skloviny a urychlit proces remineralizace.

Hraje roli i žvýkání?

Možná vás to překvapí, ale žvýkání hraje také důležitou roli v prevenci zubního kazu. Když žvýkáme, naše ústa produkuje slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny produkovane bakteriemi. Tím, co žvýkáme, můžeme ovšem našemu zubnímu zdraví také ublížit. Žvýkací gumy obsahují obvykle velké množství cukru, který podporuje růst bakterií. Proto si vybírejte žvýkačky bez cukru.

Fluoridace pitné vody: kamarád nebo nepřítel?

Fluoridace pitné vody je další z metod prevence zubního kazu. Tato metoda spočívá v přidávání fluoridu do pitné vody s cílem zvyšovat jeho koncentraci v ústech obyvatel a tím pomoci v boji proti kazu. I když se to může zdát jako skvělé řešení, je třeba si uvědomit, že nadměrný příjem fluoridu může vést k fluoróze, stavu, kdy se na sklovině tvoří hnědé skvrny.

Přírodou proti kazu

Mnoho lidí se dnes obrací k přírodním řešením při péči o zdraví, a to i v případě zubní hygieny. Existuje řada přírodních produktů, které mohou pomoci předcházet vzniku zubního kazu. Těmi nejznámějšími jsou zelený čaj, propolis nebo xylitol – přírodní náhrada cukru.

Napsat komentář

*

*

*